Visa ett inlägg
Oläst 2009-08-06, 10:21 #144
rics avatar
ric ric är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 665
ric ric är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
rics avatar
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 665
Citat:
Ursprungligen postat av MarcusA
Exemplen på vad andra gör (Google, Digg, Facebook, Stumbleupon) är ju relevanta av flera anledningar:
- Det är ju inte helt ovanligt att domstolarna tittar på branschpraxis när de ska tolka ganska luddig lagtext. De stora aktörerna sätter givetvis praxis.
- När man ska bedöma om besökare inser att det handlar om två olika webbplatser som visas samtidigt borde det ju spela en viss roll hur vanlig den här typen av tjänster är.

Den här typen av länkning är inte så vanligt förekommande så att det (i mitt tycke) sätter någon branschpraxis.
Däremot är det väldigt vanligt förekommande att det står i webbplatsernas användarvillkor att djuplänkning eller länkning inom frames inte är tillåtet och har gjort så i många år. En hel del webbsidor använder även teknik för att bryta ur en frame om sidan blir länkad i en sådan. Det skulle kunna sätta branschpraxis på hur upphovsmännen vill att deras verk ska visas och hur man länkar externt enligt god sed. Det är kanske därför det används i så liten utsträckning.

Citat:
Ursprungligen postat av MarcusA
För övrigt anser jag att utvecklingen i princip skulle tvärstanna om den lagstiftning vi har verkligen skulle tillämpas fullt ut. De mångmiljardbusiness som webben har utvecklats till har varit helt beroende av att entreprenörer och tekniknördar (som vissa fnyser föraktfullt åt) har gjort först och frågat sedan.
I många fall handlar det om att göra först och aldrig fråga. De företag som tillämpar det (gör först utan att fråga eller tänka på lagar) skaffar sig snabbt konkurrensfördelar gemtemot de företag som följer lagen och avtalar/samarbetar.

Det sättet kan säkert snabbt utveckla branschen åt ett håll, men samtidigt förstöra enskilda eller flera företag och göra branschen till "vilda västern".
När vi väl är där så blir frågan vem som vågar/orkar/vill producera nytt material eller investera kapital i en ny verksamhet då den nästa dag är utnyttjad på alla dess kluriga sätt och förlorat alla sina konkurrensfördelar.

OBS! Inlägget är inte på något sätt riktat mot BL, utan företeelsen i allmänhet.
ric är inte uppkopplad