Har WN som tidsfördriv
|
|
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 1 208
|
|
Har WN som tidsfördriv
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 1 208
|
Trådskaparen har nog fått svar i PM redan och tråden verkar ha blivit totalt OT när frågan löd var man köpte spel och film. Inte hur man startar ett företag... =)
Men med tanke på att intresse kan uppstå hos andra så kan jag svara här med på hur det fungerar med spel. Detta är dock ingen exakt vetenskap då allting förändras varje dag, företag köps upp, nya avtal skrivs, konflikter uppstår, nya företag dyker upp etc.
Om du är en mindre aktör vänder du dig till följande generalagenter:
PAN-Vision - PAN, EA, Microsoft, THQ, Capcom, NCsoft, SEGA, Warner, Konami
KE-Media - Rockstar, K2 Games
Bergsala - Nintendo
Ubisoft - Ubisoft, Bethseda, Square Enix
Nextstop (Egentligen en subleverantör) - SCEE(sony), Codemaster, Atari
Activision (Tveksamt som mindre aktör, använd annars PAN) - Activision, Blizzard
Paradox Entertainment- Paradox
Större aktörer kan gå upp ett steg men du ska vara riktigt stor, senast jag kollade hade t.ex. EA fem kunder i hela Norden som fick handla direkt från dem.
Sen finns det ett gäng andra snubbar att handla från som köper upp och säljer överlager från hela europa mycket billigare. Entertainment Trading t.ex.
Att tänka på här är att generalagenterna inte uppskattar det, du tappar prisgaranti vid prisdumpning, inte alltid kan få spel till release och språken på spel/box/manual varierar friskt. Upp till varje återförsäljare hur man ställer sig till dessa frågor.
Hjälper gärna en kollega som behöver hjälp att starta i branschen men varnar för att det är många prispressare och låga marginaler. Spel är en populär lockprodukt som många elkedjor älskar att sälja till förlust då de egentligen vill sälja på dig en tvättmaskin samtidigt.
|