Visa ett inlägg
Oläst 2009-07-22, 02:15 #5
peking peking är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 26
peking peking är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 26
Vad menar du med att "föra över bilden till datorn"? Vill du ladda över videofilen till datorn eller vill du se direkt på filmen på din datorskärm?

HDMI och DVI-kontakten på laptopen är en utgång för att ansluta en extern skärm till datorn. Inte för att ladda in en videofil eller en videosignal.

Vilken kameramodell har hon? Vad säger manualen till kameran? Vanligt är att du laddar över videofilen med sladd i firewire-kontakten i resp. enhet. Du kan sedan titta på och redigera filmen i datorn. Om du kan få ut en videosignal från kameran finns det hårdvara som kan fånga videosignalen och få in den i datorn t.ex. in i USB-kontakten. Med en speciell mjukvara kan du se filmen på din datorskärm. http://www.terratec.net/en/products/video.html har såna produkter. Med det är ju analogt och ger inte så bra kvalitet.

Eller har någon en bättre lösning?
peking är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat