Citat:
Originally posted by ConnyWesth@Jul 21 2009, 16:09
Om man inte ens orkar skriva en affärsplan på 2 A4-sidor så kan man ju fundera på hur mycket sån person kommer att klara av att vara just företagare.
Att man gör en plan för sin verksamhet är ett absolut måste om man ska bli framgångsrik, det gör att man tvíngas tänka igenom ett antal möjligheter man vill använda sig av men oxo att man uppmärksammar en del risker att se upp med. Samt att man tvingas göra en kalkyl så man får en "hälsosam" marginal på sin verksamhet.
"De affärsidéer som inte tål att skrivas ned på papper är inte värda pappret de är skrivna på." Ytterligare ett citat av mig själv.
|
Om du skrivit "
det kan aldrig skada att ha en affärsplan", så hade jag hållit med dig. Men nu skriver envetet att man
måste ha en affärsplan för att lyckas.
Du vet inte hur fel du har i det uttalandet.
Jag, har 2 syskon och mina föräldrar som alla är småföretagare inom helt skilda områden och tro mig, i inget av fallen har en affärsplan utformats och det har ganska bra ändå.

Jag har 2 st företag och startar just nu mitt 3:e företag. Det behövdes ingen affärsplan för att starta något av företagen. Slump?
kan du utveckla lite mer varför man absolut
måste ha en affärsplan för att
lyckas? Mycket nyfiken på detta svaret.