Visa ett inlägg
Oläst 2009-07-12, 20:37 #6
Xamda Xamda är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jun 2005
Inlägg: 1 900
Xamda Xamda är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jun 2005
Inlägg: 1 900
Med tanke på hur ohederliga folk är i vissa fall så är jag tyvärr benägen att hålla med Conny, Tartareandesire och Digiart - även om det är helt i sin ordning med muntliga avtal så är det förbaskat svårt att bevisa när det blir en tvist.

Orkar man engagera sig kan man naturligtvis höja säkerheten på de elektroniska avtalen genom bankid eller motsvarande, men det är inte lätt idagens läge och det är nog också ganska dyrt.

Jag ser fram emot när det finns en internationell id-standard som kan användas för att ingå avtal vid behov. Det vore tekniskt sätt simpelt att ta fram coh införa, men än så länge får vi nog leva med vanliga skriftliga avtal i de fall där vi talar om lite större ekonomiska värden.
__________________
Bara döda fiskar flyter med strömmen.
Xamda är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat