Visa ett inlägg
Oläst 2009-06-25, 14:46 #10
WoxAnYv WoxAnYv är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2008
Inlägg: 84
WoxAnYv WoxAnYv är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2008
Inlägg: 84
Citat:
Ursprungligen postat av rille77
Citat:
Ursprungligen postat av Osiris
Visst, det är inte tillgängliggörande (för allmänheten) på det sättet som krävs.

Det beror väl på hur många han har gett ut lösenordet till?

Det är ganska stor skillnad ett familjen har tillgång till det och om har satt upp en stor skylt vid E4an strax söder om Stockholm under rusningstid med alla uppgifter.
Sedan om man tar det ännu ett steg längre, ponera att servern varit en del av den s.k. scenen, en dumpsite eller liknade. Och sättet Antipiratbyrån fått reda på lösenordet till servern är att de är med och agera kurirer åt vissa scengrupper, bara för att få reda på dessa större siter.

Därför vill man knappast redogöra för hur man fått inloggningarna, då röjer man hela sin täckmantel och då blir man snabbare än ögat bannad på alla andra siter. Troligen pga detta arbete så stängdes en del av Sunnydale(?) ner för ett tag sedan.

Så nej, det behöver definitivt inte vara intrång trots att det är lösenordsskyddat och ja, om det är sådan server vi pratar om så är syftet med serverns existens att hjälpa till och sprida material.

Jag tycker att man är väldigt, väldigt snabb med att tolka att APB begår olagligheter hela tiden mot alla dessa "stackars" pirater samt att man sågar rättsväsendet bara för att de kanske har resonerat som ovan.

Varför skulle man egentligen ha en ftp-site som i det här fallet fullproppad med scenreleaser utan att ha en tanke om att sprida vidare det?
WoxAnYv är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat