Visa ett inlägg
Oläst 2009-06-16, 03:57 #6
Gustavs avatar
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Gustavs avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Vilket index som är relevant att titta på beror naturligtvis på inom vilken bransch som ditt fiktiva företag är aktivt.

Rent allmänt så skulle jag säga att börsindex är ett mycket dåligt mått att gå efter. Börsen kan svänga enormt och svängningarna är normalt helt oproportionerliga i relation till landets ekonomi i övrigt. Faktum är att det brukar ske en ekonomisk tillväxt även under perioder då börsen rasar och tidningarna basunerar ut att det är kris.

Här har du siffror för olika länders BNP sedan 1971: http://www.ekonomifakta.se/sv/Fakta/Ekonomi/Tillvaxt/
Tabellen går att ladda ner som Excel och borde enkelt kunna användas till att generera slumpmässig data inför kommande år.

Som du ser så är det bara fyra av 38 år som det skett en nedgång i Sverige. Tittar du på hela EU så är det endast två år och nedgången har då varit minimal.

Som det ser ut nu så är utvecklingen alltså ganska förutsägbar, det går uppåt, uppåt och uppåt. Och det har det i stort sett gjort sedan medeltiden.

Observera att makroekonomiska siffror blir ganska irrelevanta för enskilda företag. Enskilda företag och industrier kan bli totalt förintade, samtidigt som ekonomin växer i övrigt. Ofta är det just utvecklingen som gör att branscher hamnar i kris.
Gustav är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat