Visa ett inlägg
Oläst 2009-06-14, 11:38 #16
Danski Danski är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 1 208
Danski Danski är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 1 208
Säljer mycket produkter och tjänster till kommuner, myndigheter, fritidsgårdar, bibliotek, försvaret etc.

Har aldrig upplevt något som oklart, på alla avtal eller rekvisitioner står det klart och tydligt att de inte accepterar faktureringsavgifter och det är 30 dagar som gäller. Inte ens fått en antydan av någon inblandad i dessa affärer om att det skulle vara andra villkor nån gång.

För nått år sedan tog det vanligtvis 40-45 dagar att få betalt men numera är det till 99% betalt på förfallodatum. De allra flesta större organisation och företag behöver lite längre tid för att få det attesterat av alla led. Många företag likvida problem just nu men det är en helt annan historia.

Du får väga kundens betydelse mot hur mycket arbetstid du måste lägga ner på dem och hur lång tid det tar att få betalt. Att kräva statliga instanser på kontant betalning är i stort sett samma som att avsäga sig de kunderna.
Danski är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat