Citat:
Ursprungligen postat av Anders Larsson
Citat:
Ursprungligen postat av gummianka
Men ni börjar snacka om bristande säkerhet, det är ju denna säkerhet ni vill ha bort, för ni menar att ER personliga integritet, är viktigare än MIN personliga integritet, då kommer vi ju få se ännu mer såna här grejer, av personer som uppenbarligen inte klarar att göra dom här gränsdragningarna. Säkerhet är ju inget precisionsinstrument på det sättet.
|
På vilket sätt, anser du, är det integritetskränkande att behöa legitimera sig när man vill byta namn?
|
Såklart det är kränkande att man ska behöva genomgå en total granskning för att byta namn bara för att myndigheterna tror att du gör det i ren djävulskap.
Dessa pirater som håller på med denna anarki förstör för oss andra. Än så länge är det piraterna som har sett till att vi har fått dessa integritetskränkande lagar (förutom FRA, den tillkom av andra anledningar).
Piraterna argumenterar ju inte för lagliga alternativ, utan att det ska vara en mänsklig rättighet att ladda ned oändligt med spel, film och musik.
För att uppnå detta måste man tillsätta en myndighet, som kontrollerar vilken artist som ska få betalt. Det betyder att kontrollsamhället ökar i storlek.
Men detta bryr sig inte piraterna om. Den personliga integriteten (man undrar om de ens vet vad ordet betyder) är inte värt något om man inte får snylta på andra.