Nykomling
|
|
Reg.datum: Sep 2008
Inlägg: 21
|
|
Nykomling
Reg.datum: Sep 2008
Inlägg: 21
|
Hej,
ser att du använt ”quirksmode”, kanske dags att bita huvudet av det gamla trollet och ta klivet in i strict mode? Nu erbjuder ju inte IE6 standard ens i strict mode, men man kommer i alla fall närmare ett konsekvent beteende mellan IE6 och ”vuxna” webbläsare som FF, Safari, Chrome etc. Så byt detta:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
…mot detta:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
Det kommer säkert temporärt förstöra hela din design sedd i IE6, men du har igen det i längden. Jag lovar. För övrigt är ju IE6 predestinerad att så småningom helt dö ut, och då är det ju bättre att din design är byggt för framtiden istället.
/m
|