Citat:
Ursprungligen postat av marcuss
Citat:
Ursprungligen postat av mypay
Finns väl ingen eftersom det i slutet ändå är nic-se som ska registrera domänen.. eller är jag helt ute och cyklar nu?
för om jag inte tar helt fel så är det nic-se som har en föråldrad process kring hela hantering av .se domäner som gör att allt tar sån tid
|
Nja, alltså själva registreringsprocessen hos NIC-SE är ju automatiserad så det föreligger inga hinder pga det. Dock så verkar de flesta ombud av någon anledning alltid godkännna registreringar "för hand" innan de skickas vidare in i NIC-SE:s registreringssystem. Är kanske någon klausul i ombudsavtalet som gör att de vill ha det så?
|
Kanske för att undvika bedrägliga transaktioner etc?
Men hur fungerar det egentligen? Ponera att två stycken olika personer registrerar samma domännamn hos två olika registrators. Den ena är 1 sekund före. Personen som registrerade sin domän 1 sekund senare betalar dock in beloppet online (onlinefaktura). Vem är rättfärdig ägare?
Jag skulle tippa på den som skickade in beställningen först, det vore konstigt annars - men är osäker?!?! Vore tacksam för svar!