Visa ett inlägg
Oläst 2009-06-01, 15:54 #2
Lars-Göran Forsberg Lars-Göran Forsberg är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Mar 2007
Inlägg: 41
Lars-Göran Forsberg Lars-Göran Forsberg är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Mar 2007
Inlägg: 41
Loopias system för att kontrollera om ett domännamn är ledigt är strikt kontrollerat och jag går personligen igenom förfarandet ett par gånger per år för att se att inga leverantörer har ändrat sin policy gällande att lämna ut denna information.

Vi lämnar alltså inte vidare denna information varken direkt eller indirekt. Normalt sett när vi mottager denna typ av frågor så brukar kunden i fråga ha sökt på sitt nya domännamn i en sökmotor eller i en annan whois-tjänst innan de kom till oss och därigenom ha fått domännamnet taget under näsan på sig.

Om man vill kontrollera ett domännamn via någon typ av tjänst (tänk tidigare registreringar, tidgare PR osv) så brukar jag rekommendera att man handlar snabbt. Från det att du börjat söka på ett domännamn på varierande tjänster på internet tills det att det är registrerat går sällan över en dag och ibland räcker det med timmar.
Lars-Göran Forsberg är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat