Visa ett inlägg
Oläst 2009-05-27, 13:32 #9
SweCats avatar
SweCat SweCat är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Nov 2005
Inlägg: 613
SweCat SweCat är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
SweCats avatar
 
Reg.datum: Nov 2005
Inlägg: 613
Jag har gjort en FAQ lösning i form av en Kayako som jag länkat in i butiken.
Den öppnas i eget fönster och kunderna kan där hitta svaren på sina frågor innan de mailar, sedan har jag då också fördelen att det blir en ticket så att jag enkelt kan hantera frågorna.

Jag var också inne på kundtjänst med tredjepart, men ofta är det specifika frågor som kommer till oss gällande produkterna och de klarar inte tredejpart av riktigt så vi skippade den tanken.

VI skickar också ut mail nr varan är skickad med kollidspåring inbyggt så att de kan följa sin leverans, men jetshop kanske inte har den möjligheten, jag vet inte

I vår butik har vi också gjort så att plocksedeln är en kombinderad retursedel/byteslapp så att man enkelt kan se hur byten/returer görs, vart de ska skickas samt att de finns fält för att fylla i alla sina kontouppgifter m.m.
Sparar mig många samtal och jobb vid returer och byten. En inbyggd returfunktion är också under kodning just nu för att man ska kunna hantera det enklare i själva butiksgrässnittet.
SweCat är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat