Ämne: EU-valet!
Visa ett inlägg
Oläst 2009-05-24, 11:15 #188
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
1) Du kan inte jämföra illegal nerladdning med stöld eller snatteri. Möjligen att planka på tunnelbanan. Problemet ligger nog inte att enskilda människor ladda ner film / musik. Problemet ligger när det blir en kultur, vilket det har blivit att ladda ner film och planka på tricken.

1.1) Piratpartiet är inte emot upphovsrätt, utan dom inskräkningar som EU gör. Att tex privartföretag skall få leka poliser, genom att få ut din adress och sedan skicka en räkning till dig.Ungerfär som en markägare skulle få sätt upp kameror i träden och sedan köra dem polisen passregister sedan få ta betalt för den tid du har varit på dennes mark. Lite som här bluffföretag för olika kataloger som härjar på nätet.

Eller det klassika exemplet är när Disney får genom förlängning av upphovsrätten från 60 år till 90 år, samma sak kommer bli i EU.

1.2) Det är bara början, när upphovsrätt industrin har fått igenom sina vilkor, då kommer divers religösa grupperingar allt från dem som tro att världen frälsare är en skäggig man som blev uppspikad på ett kors till en typer som tycker att det är rymdvarlese som har byggd jorden.

2.0) Många medlemar här på WN hade inte ens kunna varit medlemmar utan licensformer som tex GPL. Andra möjligheter till fria ©.. Tänk på stora delav internets infrastruktur rullar på servrar bestående av Linux och FreeBSD, inte tala om Apache. Google skulle knappas blivit google, om inte GPL hade funnis.

Tänk om Microsoft hade stämt skiten ur Linus Torvalds för 15 år sedan, då linux kernel gjorde intrång på FAT filesystemet. Då hade vi haft ett intranät som hade bestått av MSN och IE 2.0. Hade varit lika utveckla som telegudien en gång i tiden var. Och du hade fått betala 15:-/min för att få vara online och varje epost hade skott 2:- att skicka.,

3.0) Det är fortfarande film / musik industrin att anpassa sig till dom nya distrubtions formerna. Precis som FACIT en gång i tiden fick upptäcka att folk ville ha elektroniska miniräknare från Japan och inte ha räknemaskiner bestående av kugghjul och mekniska delar.

3.1) Jag förstår att film/musik branschen inte gilla provsmakar modellen, eftersom då kan man inte producera en massa dåliga C filmer , som man sedan direkt pumpa ut på videohyllan för att dom inte håller klas ens för bio.

Hade du fått styra EU så hade vi inte vi ens haft val till EU, utan diktatur, det har redan viss kopral försökt med, han trodde tom att han var general och därav startade han vinterkrig emot Ryssland osv.

Citat:
Originally posted by patri´cius@May 24 2009, 07:24
Något som är konstigt, är att medlemmarna här på WN själva är kreatörer. Många medlemmar här sitter på ett flertal upphovsrätter, samtidigt som de röstar på piratpartiet, och på fri fildelning.

Det, gott folk, är nog i många fall fina exempel på dubbelmoral.

Jag tar gärna en läsk utan att betala för det - stulet är godast om ni frågar mig.
Skulle däremot någon gå in i min (fiktiva) butik och ta en läsk - skulle jag gå lös med "skohornet" bakom disken.

Ni tar gärna andras arbete utan att betala för det, men vill inte att andra ska ta ert.


Det är inte mer komplicerat än att fildelning är stöld.
Du tar en produkt utan att betala för den.

Att komma med argument så som "-Jag köper den om jag tycker den är bra" - är att tro på en utopi värre än kommunismen.
Vist, det låter ju bra. Men hur bra fungerar det i praktiken? "Alla" säger att de gör så, hittar de ett spel som gillas så köper dem det ... jomensåatte, tror inte det va.

Och om det nu skulle vara så, är det rätt?
Är det inte då rätt att gå in i en butik, ta en fanta och säga "-Jag betalar om jag tycker om den!" ?


Att man "provsmakar" fungerar som så att man får en smakbit på restaurangen, man ser/spelar en trailer och så vidare innan man bestämmer sig - inte att man äter hela rätten, spelar ut hela spelet eller läser hela boken innan man bestämmer sig. Ett sådant system skulle inte fungera.


Sen är det ju faktiskt så att ägaren till något måste få bestämma över den. Om jag äger en låt, en tavla eller en bil så måste jag få bestämma över hur denne skall användas - och det ska finnas lagar som "står på min sida".

Vidare anser jag att de nya lagförändringarna (det som lite missvisande kallas för "IPRED-lagen") inte är rätt väg att gå - och att jag skulle lösa det på ett betydligt mer rättvist och korrekt sätt.
Men å andra sidan, skulle jag styra Sverige/EU skulle skiten se fan så mycket bättre ut. Med lite ödmjukhet och vilja till förbättring är det inte så jävla komplicerat egentligen - har man en sund (och inte extrem) inställning till allt så blir det bra. (Dagens) Politik handlar bara om att vara extrem (åt sitt politiska håll) och att tjäna pengar, vilket bara gör det så jävla tråkigt så att man inte ens orkar engagera sig.
klein är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat