Citat:
Originally posted by allstars@May 21 2009, 18:38
Citat:
Är det verkligen ett måste att domänerna står på företagsnamnet? Vad gäller i så fall om man inte har ett registrerat namn?
En annan intressant fråga är om en webbutvecklare kan driva egna webbsidor som hobbyverksamhet eller om det oundvikligen leder till debatt med Skatteverket?
|
Nej du ÄR ju företaget. Att du är namnskyddad spelar väl ingen roll med registreringen av domännamnet.
om hobbyverksamheten inte är inom den genre som man har verksamhet inom så borde det falla just hobby.
|
Det hade enligt Skatteverket uppenbarligen betydelse vid revisionen enligt Terabyte.
Räcker det inte med att det är en nära besläktad verksamhet för att Skatteverket ska ha invändningar eller måste det verkligen vara exakt samma SNI-kod som gäller? Vad som är hobbyverksamhet eller inte är ju en bedömningsfråga beroende bland annat på inkomstens storlek.