Citat:
Ursprungligen postat av tartareandesire
Citat:
Ursprungligen postat av patrikweb
Anser dock inte att vi svenska folket ska betala för nyhetsändningar på finska eller samiska, jävla påhitt.
Om man skulle bantat ner allt jävla onödigt skit och endast ha för vissa nyhetsändningar och sändningar som rör Sverige (Kris/Info/Val etc) så skulle man säkerligen kunnat komma ner i rätt liten kostnad.
|
Varför ska vi inte betala för nyhetssändningar på finska och samiska? Om något så är vi väl skyldiga samerna en hel del.
Frågan är väl dock om särskilt många hade tittat på SVT i så fall? För att det ska fungera måste ändå en väsentlig andel av befolkningen titta på kanalerna.
Det är tur att det är politikerna som tar besluten =)
|
Om ingen vill kolla på skiten så är det väl så, fast som det är nu så är det rätt illa med den olaga hot och tvång som dom sysslar med när det gäller tvavgiften.
Fast om du vill betala för finska och samiska sändningar kan väl du göra det, du kan även få betala övriga sveriges del med då. Blir säkert en lagom kostnad på några nollor för dig då.