Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
|
Problemet är att många inte har någon verklighetsuppfattning om fildelning.
Om man ska ta film till exempel, det är lätt att ladda hem en film varje kväll att se på. Om inte den möjligheten fanns så kan ingen person vara så dum att tro att någon hade råd att hyra en film varje dag att sett på.
Sedan kan man börja kolla vad för filmer som laddas ner, skulle nog säga att 90% av alla filmer man laddat ner är gammla filmer. Sådana som ändå visats på tv förut på tv3/kanal5 eller betalkanaler.
Skulle det vara mer fel att ladda hem den filmen då? Än att leta upp en gammal vhs inspelning eller låna en kopia av en kompis som har den?
Man får ju fråga sig hur stor del av fildelning är av visst typ av matrial i fråga, att dom gnäller över att nya filmer eller sådana som ska visas precis på bio eller visas på bio är kanske inte så konstigt.
Men även där är frågan, hur många skulle verkligen sett filmen på bio alla fall.
Eller är dom rädda att folk ska kolla på filmen och se hur dålig den kanske är och då välja att inte blivit blåst på betalat för bio för den?
Ett annat exempel vid musik, kolla bara på spotify hur många låtar som försvunnit där.
Visst låt musikbolagen fitta sig och inte vilja ha sin musik där, men då ska dom fan inte gnälla att folk laddar ner det gratis istället om folk inte har möjlighet att betala för det.
|