Visa ett inlägg
Oläst 2009-05-07, 08:00 #8
Onkelborg Onkelborg är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Feb 2007
Inlägg: 382
Onkelborg Onkelborg är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Feb 2007
Inlägg: 382
Citat:
Ursprungligen postat av eliasson
Citat:
Ursprungligen postat av Onkelborg
HTTPS fungerar visst med hostnames, men det kräver att man har wildcard i certifikatet. Kan ni inte skaffa ett till nätverkskort?
(Btw, datorn äger ip-adresserna, inte nätverkskorten. Du kan har 100 ip-adresser men bara ett nätverkskort)
Visst applicerar man hostname på certifikat, men som han förklarar så har dom bara 1 IP-adress (och jag antar att han menar 1 publikt IP) och då kan han inte köra både HTTPS på 2 olika webservrar, eftersom han endast kan använda port 443 (HTTPS) på en av webservrarna.
Ah, du menade så. Mjo, som någon sa, reverse proxy, antingen en fristående, eller den inbyggda i apache, löser problemet. Ställer dock lite andra krav på t.ex. certifikatet och anslutande klienten (vill jag minnas)
Onkelborg är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat