Citat:
Ursprungligen postat av gummianka
Citat:
Ursprungligen postat av Westman
Gummianka, vad har "olika syn på hur man som människa/företag är ansvarig för sina egna handlingar" med konsekvensen av IPRED att göra? En konsekvens är en konsekvens oavsett ansvar.
|
Det där är ju en svår fråga. ÄR det så bara för att Tele2 säger att det är så...det är självklart svårt att ifrågasätta, men jag tycker inte att det är mer relevant än när någon som begår övergrepp säger att det är för att han själv blivit utsatt för övergrepp, eller för den delen, för att någon som som kommer till undsättning i en svår situation säger att det hade vem som helst gjort...jag tycker helt enkelt inte att det är det som är det relevanta, jag tycker det är handlingen som sådan, och att man alltid har ett val.
|
Du verkar helt ha missuppfattat vad ordet konsekvens innebär. Oavsett vilket val man gör så är det en konsekvens av det som utlöser själva väljandet. Tele2 har gjort ett val pga IPRED och det valet är alltså en konsekvens av IPRED.