Visa ett inlägg
Oläst 2009-05-01, 20:39 #3
rhuse rhuse är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2006
Inlägg: 655
rhuse rhuse är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2006
Inlägg: 655
Nu finns det ju en liten fördel i och med att vinstskatten bara är 26,3% mot kapitalvinstskatten (för privatperson) fortfarande är 27%. Man kan alltså teoretiskt tjäna pengar på att betala mindre skatt men jag tror den fördelen uppvägs i de flesta fall av att man som företagare betalar in skatt varje månad medan privatpersoner bara gör det en gång per år (nuvärde på pengar etc.)

Rent generellt så är det inte värt det. Du betalar först bolagskatt på vinsten och sen en massa skatt när du ska ta ut pengarna. Men de stora näthandlarna som avanza och nordnet har ju företagskonton så det lär ju finnas de som gör det.

Hur blir det med bokföringen? Måste man sitta och bokföra varenda affär med verifikationer etc.? Blir ju lite jobbigt i längden om man tänkt sig daytrada eller swingtrada.

(De flesta som handlar aktier i bolag gör det genom investmentbolag, det är min gissning i alla fall. Kvalificerar man som investmentbolag så får man ju fina skattefördelar men det är riktigt svårt att bli klassat som investmentbolag så det tror jag inte är aktuellt här)
rhuse är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat