Visa ett inlägg
Oläst 2009-04-28, 17:24 #2
Gustavs avatar
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Gustavs avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Du åker förmodligen in och ut ur ett filter. Google anser att du tangerar någon typ av spam och kan därför inte bestämma sig för om du ska filtreras bort eller inte. Den rankingen som du ser när du rankar bra är din "naturliga" ofiltrerade ranking.

Att sidor hoppar till och från är helt naturligt. Men har fenomenet pågått sedan i höstas så är det som sagt ett filter som spökar.

Mer än så går tyvärr inte att säga med den informationen som du ger. Problemet är lite för allmänt och det finns ingen universallösning. Ibland är fler inlänkar lösningen på problemet. Ibland är det färre inlänkar som behövs. Ibland måste inlänkarna bli mer relevanta. Ibland så beror problemet på att dina inlänkar är för relevanta (ja, inlänkar kan bli för relevanta). Den bästa metoden brukar vara att variera ankartexten i dina inlänkar (ha alltså inte alltid ditt viktigaste nyckelord med). Och se till att tillväxten av inlänkar sker kontinuerligt. En länk per dag i ett år, är bättre än 365 länkar en och samma dag.
Gustav är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat