Visa ett inlägg
Oläst 2009-04-22, 22:14 #31
lubic lubic är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 205
lubic lubic är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 205
Klart att folk tycker olika, som tur är, känns nästan dumt att behöva nämna det, eller?

Men om vi då istället för att diskutera vad folk tycker (om nu du tycker det är ointressant?) och stället prata om vad lagen säger? - Vilket jag tror du kan bra mycket mer om än vad jag kan, så om du inte är intresserad av att lära mig något så kan jag försöka ta reda på det på annat håll.

Men om du känner dig manad får du hemskt gärna försöka reda ut vad som gäller vid kopiering av andras verk och om text på en hemsida kan räknas som ett verk eller inte? Är det olagligt eller inte?

Alltså är det olagligt att ta text från en hemsida och använd informationen (rakt av) i t.ex. en uppsatts? - Vilket om jag har hängt med i tråden är exakt vad som har hänt? Tror inte heller Bird200 har fått ett riktigt svar på det ännu? Eller har jag bara missat det?
lubic är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat