Citat:
Originally posted by biokonsult@Apr 19 2009, 15:38
Xamda,Apr 19 2009, 15:10
Internet kommer inte att lida av detta. Detta gagnar snarare internet som helhet då det kanske kan få folka tt inse att lagar gäller även på internet. Bara för att något sker på internet så får en del för sig att det är okej, oavsett att det alltid (eller länge) varit förbjudit utanför internet.
Vi befinner oss precis i början av nått nytt och ingen vet vart det kommer att sluta om 5-10år vet du?
|
Nej, det gör varken jag eller du, men jag har MYCKET svårt att tro att just filmmakare, musiker och andra kulturarbetare skulle få för sig att vilja jobba gratis bara för att det dyker upp nya tekniker.
Jag har också mycket svårt att se att upphovsrättslagstiftningen, som i princip är världsomspännande, skulle ändras på grund av detta.
Det enda TPB och piratfildelning åstadkommer är allt strängare lagar och mer övervakning, något jag inte vill se.