Citat:
Jag vet inte heller vart Sverige är på väg, vi lever i ett samhälle där alla försöker "sko" sig, en del tar pensionspengar och löner som kanske inte kan anses skäliga, andra anser sig ha rätt till andras verk utan att betala, och bedrägerierna på nätet bara ökar...
Jag vet inte vad du menar med alla, jag har uttryckt åsikter som går emot dom som du hade i ditt förra inlägg, där du beskrev ganska långt gångna "planer" på hur man ska göra för att undgå upptäckt under ett brottsligt agerande, där du till och med är villig att spendera pengar för att SLIPPA spendera pengar. Det är ungefär som att betala till planka.nu.
|
Jag har beskrivit hur man skall gå tillväga för att förbli ANONYM på internet. För mig är det viktigt att den personliga integriteten bibehålls. Jag gillar inte när folk spionerar på mig. Punkt.
Citat:
har du en son i en ålder där han rent praktiskt/utvecklingsmässigt kan ladda ner saker själv, så är det väl din uppgift vuxen att vägleda honom i vad man får och inte får göra, även om jag vågar påstå att han är ganska säker om allt han gör är att ladda ner en eller annan Disneyfilm.
|
Nu antar jag att du inte har barn själv, för det var en av de mest korkade saker jag hört. Barn gör fel dagligen, just för att dom är barn - naturens gång helt enkelt. Som IPRED är nu så räcker det att han delar med eller laddar ner en promille av något som Lobbyn anser skyddat - så åker han dit. Detta står i lagen och kan inte böjas eller bändas och tro att han kommer antagligen inte... Är ganska trött på folk som tror. OM det står i lagen så är det det som gäller, tro inte annat.
Citat:
Jag vet inte om det kommer som en överraskning för dig att i princip alla myndigheter kan ha pågående undersökningar gentemot dig utan att först meddela dig, det är ju den uppgiften vi som samhälle har gett myndigheterna.
|
Precis, den rätten har myndigheterna i Sverige haft ensamrätt på. Inte privata Lobbyorganisationer sponsrade av en jätteindustri med miljarder i fickorna.
Citat:
Men i det här fallet vill jag invända mot termen "brottsutredning", vad dom gör, och kan göra, är ju att samla bevis gentemot "dig", sen görs en juridisk bedömning av dessa, den görs i en civilrättslig domstol där du självklart får, och får förväntas, delta.
Detta (bevissamlandet) kan ju göras av vem som helst när som helst, utan din vetskap, kör du för fort upprepade gånger på gatan där jag bor och där mina barn leker så filmar jag dig, tar ditt reg. nummer, kollar vem du är, tar kontakt med dig och om det inte hjälper så lämnar jag dessa "bevis" vidare (vi har ännu inte sett värderingen av just denna bevisning i form av IP nummer i en domstol)
|
Jag tycker att du verkligen borde läsa på angående IPRED eftersom du uppenbarligen inte har gjort det. Det har uttryckligen skrivits in i lagen att Lobbyn får göra privata brottsutredningar. De är undantagna från personuppgiftslagen som säger att privata intressen inte får göra sådant.
Citat:
Du beskriver ett tillvägagångssätt som ju dels får anses hypotetiskt, vi är på dag 2 av lagens införande, och när det gäller hur den kommer tillämpas är det väl bättre att vänta och se.
Men jag tycker, eller jag vill påstå, att ditt resonemang brister, eftersom det som sagt inte är en brottsutredning vi talar om (en sådan kan ju bara göras av Polisen) så har jag svårt att man kan gå från ett av ISP utlämnat IP nummer till frysning av tillgångar utan att jag skulle få vetskap om detta, eller göra invändningar om detta, kan du förklara hur det skulle gå till ? (du tar bara för givet att en domstol kommer acceptera den bevisning som framläggs ?)
|
Ja, vi är på dag två men lagen gäller för NU. Hypotetiskt eller inte, det som är inskrivet i lagen gäller. Jag tror inte att Lobbyn kommer att gå så jättelångt i början, dom kommer säkert börja lite försiktigt och försöka gå under radarn ett tag... men om dom vill så har dom alla fulla rättigheter att göra så.
Dom har (och jag säger detta igen) fått större befogenheter att få ut abonnemangsuppgifter än polisen. Dom har också fått rätten att göra privat husrannsakan för något som polisen inte får göra husrannsakan för.
Vi har alltså gett en privat lobby större makt än polisen.
När en identitet på en abonnemangsinnehavare (Obs, inte fildelare!) lämnas ut till Lobbyn så får abonnemangsinnehavaren tidigast reda på att så skett 30 dagar senare.
Nu är det såpass nytt så det inte har prövats i domstol, men om Lobbyn bara håller sig inom de ramar som lagen har gett dom makt till så ska en domstol följa denna lag.
Efter ärendet med Rosvall och hela piratebayhärvan där servrar beslagtogs och lobbyn hade en mullvad på plats som uppenbarligen proviserade fram till brott så har jag föga förtroende för vårt rättsväsen. Det är så mycket pengar inblandat i det här så vem som helst kan mutas.
Till slut så vill jag säga att allt som Lobbyn nu fått rätt till att göra är saker som polisen skall sköta. Det är polisiärt arbete och har så alltid varit innan IPRED.
Det kan inte vara rätt att man kan ge privata organisationer större befogenheter än polismyndigheter. Det är bara så fel och börjar vi på den här banan så vetefan vart det kan sluta.
/Ziggy