 |
Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Jun 2004
Inlägg: 4 021
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Jun 2004
Inlägg: 4 021
|
Problemet är att man riskerar faktiskt att få ta konsekvenserna av någon annans agerande och dessutom att gå i personlig konkurs på köpet. De flesta har inte råd att försvara sig då försäkringsbolagen ännu inte vågat säga att hemförsäkringarna även täcker denna typ av juridisk process - det blir med andra ord absolut billigast att betala kravet utan att gå vidare juridiskt.
Det är fortfarande tyvärr så att innehavaren av internetuppkopplingen anses vara liktydigt med förövaren både hos Pontén & co. och hos tingsrätterna och säg den medelsvensson som har råd med en långdragen process?
Ipred stöder sig på att det är ett brott som begås alltså skall det, enligt mig, göras en brottsutredning och ev. leda till ett brottsmål. En civilrättslig process enl. Ipred är alltså ett förtäckt brottsmål utan opartisk och saklig utredning. Fy fan, hur i helvete kan man stödja något sådant?
EDIT: Infogade det understrukna så att det inte missuppfattas.
|