Visa ett inlägg
Oläst 2009-03-26, 22:53 #11
rhdf rhdf är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Mar 2006
Inlägg: 359
rhdf rhdf är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Mar 2006
Inlägg: 359
ok, mitt exempel haltade lite eftersom det skulle kunna ses som att alla företag var olika webbplatser, jag menade att de skulle ses som undersidor på en o samma webbplats

om man då måste passera ett företags kontorslandskap för att hitta kartan till de andra finns det en risk för att man bara orkar med att "läsa" ett par "kontor" innan man går till grannhuset (annan webbplats)

en bra liten sida är denna
http://www.google.com/support/webmasters/b...?answer=35769#3
särskilt denna rad borde rätt många läsa 2 ggr

Citat:
Make pages primarily for users, not for search engines. Don't deceive your users or present different content to search engines than you display to users, which is commonly referred to as "cloaking.
om man bygger en semantiskt "korrekt" sida med sina besökare (ja de som har puls) och dessutom ser till att man uppfyller de olika stegen i WAI så får man istort sett all on-site optimering gratis.
rhdf är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat