Visa ett inlägg
Oläst 2009-03-06, 01:40 #23
freakies avatar
freakie freakie är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2008
Inlägg: 128
freakie freakie är inte uppkopplad
Medlem
freakies avatar
 
Reg.datum: Nov 2008
Inlägg: 128
Citat:
Originally posted by JohanssonHenrik@Mar 6 2009, 00:50

Jag har då aldrig råkat ut för en larmoperatör som har tillräckligt tekniskt kunnade för att kunna ge support via telefon. Alla seriösa installationsfirmor har i regel en jourtjänst (inte småskuttarna kanske med bara 5-10 anställda men dom normalstora har oftast). Det operatören gör är att vidarebefodra ditt samtal till en jourhavande installatör som oftast kan lösa problemet eller för en symbolisk summa komma ut till plats.
Om det är en larmcentral som tar emot tredje parts larmanläggningar så är det självklart de inte vet hur dessa anläggningar fungerar, det är ju inte deras produkt.
Däremot om du tar t.ex. Niscayah Retail (f.d Securitas Response) som bara tar emot larm från deras egna anläggningar så är deras larmoperatörer utbildad på systemen och ger support till kunderna nästan var tredje samtal. Samma för Säkerhetscenter, samma för G4S larmoperatörer, OM kunden har deras larmanläggning installerad.
Vid större problem som kräver att någon fysiskt åker ut till platsen så måste då självklart tekniker dit.

Seriösa larmfirmor som har jour? Kolla i avtalet om du har möjlighet till jour. Sen så ska vi se vilka firmor det är som garanterar att oavsett tid på dygnet så kommer du få en jourtekniker. Niscayah har en rikstäckande jour som kan oavsett tid/dygn/helg komma ut till larmanläggningen. Har man jouravtal så är summan symbolisk, annars så tar de faktiskt betalt. Killen som kliver upp kl 2 på tidigt, tidigt, söndagsmorgon vill självklart ha betalt för restid, arbetstid, sen tillkommer andra avgifter på det.
Niscayah Retail har jour i Stor Stockholm, men kan inte lova i resten av Sverige.
De flesta mindre larmfirmor har inte jour. De lovar inget. Hos de så är "Nisse" snäll och brukar hjälpa till om det är sent en torsdag kväll. Men om "Nisse" är sjuk så vem ska göra det då?

Har G4S en jourtekniker som kommer ut oavsett tid på dygnet där ditt företag finns? Har bevakningstjänst, Rapid eller någon annan det? Ring och fråga de som jobbar i ditt område och se vad de svarar.

Och har du inte råkat ut för en larmoperatör som har tillräckligt tekniskt kunnande så visar det bara att du inte har haft ett larm kopplat mot en seriös och stor firma som har råd att utbilda sina larmoperatörer.
Eller så har du bara pratat med nya operatörer som inte har vett att koppla dig till en mer erfaren kollega.

Varför skulle inte Securitas väktare ha samma prio på Directen larm som andra? De har månadslön, de jobbar inte på ackord. I regel tas larm om hand allt eftersom de kommer in. Sen finns det alltid väktare med konstiga åsikter men det är ändå deras "radio" (ledningscentral) som styr om jobben. Väktaren står inte och väljer olidoledoff vilket jobb de ska ta.
freakie är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat