Visa ett inlägg
Oläst 2009-02-22, 22:25 #18
mrjb mrjb är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Feb 2009
Inlägg: 39
mrjb mrjb är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Feb 2009
Inlägg: 39
Jag tycker tvärtemot många andra här inte att du ska fundera så mycket på vad du "kanske behöver i framtiden". Fokusera istället på vad du behöver nu. Annars kommer du att trassla in dig i något du kanske ändå aldrig använder och då förlorar du dyrbar tid i detta nu.

Därmed inte sagt att du inte ska bygga ett system som är lätt att utöka i framtiden. Det bästa sättet att göra det är att normalisera databasen så mycket det går.

Först och främst lär du i vilket fall som helst besluta vad det egentligen är som ska bokas. Det är nämligen en avgörande skillnad på t ex hotellbokning och konferensrumsbokning.

Hotellbokning är från dag till dag. Eller timme till timme på Arlanda.
Konferensbokning däremot är något helt annat. Det är också timme till timme, men ofta (iaf på större företag) vill man boka återkommande möten i samma konferensrum. T ex kl 09:00 till 09:15 mån-fre, tills vidare, för det dagliga SCRUM-mötet.

I det senare fallet behöver det nog tänkas till ett snäpp extra för att få det bra enligt mig.
mrjb är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat