Nykomling
|
|
Reg.datum: Sep 2003
Inlägg: 46
|
|
Nykomling
Reg.datum: Sep 2003
Inlägg: 46
|
Exemplet med England fungerar väldigt bra, ombuden får inga stora utdelningar utan priset justeras hela tiden neråt. Målet är alltså inte att ombuden ska bli ”rika” på systemet utan att pengarna inte ska skapa ett problem som idag uppstått med NIC-SE och IIS. Fokusen från .SE har hamnat i skuggan av alla andra projekt.
NIC-SE borde införa standard så som EPP för hantering av domännamn. Detta är en standard som dom flesta stora topdomäner använder sig av och en standard som redan är framtagna och utvecklade. Dom bör inte bygga egna hemmagjorda ”buggiga” system som i slutändan blir ett lapptäcke av script och program som inte går att underhålla på ett enkelt och kostandseffektivt sätt.
Som ombud så är vi i kontakt med NIC-SE dagligen, under 2004 har vi märkt att servicen sjunkit och har genom att dokumentera många av dessa händelser lyckats bygga en lång lista med alvarliga fel som inträffat under 2004.
Det första IIS och NIS-SE måste göra är att sänka priserna för att enbart ha pengar över till fokus av .SE. Steg två, att bättra kvalitén och kommer nog som resultat av fokusen på enbart .SE.
|