Citat:
Ursprungligen postat av design.se
Kolla istället arbetslösheten 1993.
|
Krisen började ju innan 1993 så du kan ju inte ta ett senare år och hänvisa arbetslösheten till. Isåfall får även du jämföra med Sveriges arbetslöshet om 2-3 år. Ingångsläge vad gäller sysselsatt befolkning, dvs. skattebetalare, är betydligt sämre idag.
Citat:
Ursprungligen postat av design.se
Se även hur hög statsskulden var runt 1988 och sen 1995 när krisen i stort var avklarad. Så ser du sambandet bättre. Givetvis är statsskulden hög idag pga krisen i början 90-talet. Redan då sa de att den här generationen och nästa kommer att få betala av den tills de dör.
|
Ja...? Det gör väl knappast att Sverige har lika eller bättre ingångsläge nu? Snarare sämre. Jag menade att Sverige endast kommit halvvägs med att betala skuldökningen som byggdes upp under 90-talskrisen.