Visa ett inlägg
Oläst 2009-02-20, 09:39 #19
Undoredoos avatar
Undoredoo Undoredoo är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 179
Undoredoo Undoredoo är inte uppkopplad
Medlem
Undoredoos avatar
 
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 179
Citat:
Originally posted by rhuse@Feb 20 2009, 00:07
...så spelar marknadspriset i allmänhet ingen större roll om du tänkt köpa och sälja samtidigt. Då kommer du inte göra någon större vinst hur du än resonerar.
Förvisso sant, men det vore ju trevligt att iaf få tillbaka det vi gav för den nuvarande lägenheten, för att på så sätt få lite renoveringskapital till en ny lägenhet.

För det är väl i princip den strategin som lockar mest, alltså sälja nuvarande lägenheten, för samma pris som vi gav + plus lite till helst, köpa en större lägenhet utanför stan, och renovera. För vad vi märker så ligger renoverade lägenheter utanför stan på en lite för hög nivå.

Kan nämna att vi för den nuvarande lägenheten betalade ca 41000 kr/kvm när det begav sig. Detta var under en period då 2r utan problem kunde landa på 50000-60000 kr/kvm.

Edit: priserna gäller alltså innerstan.
Undoredoo är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat