Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
Jag har jobbat ganska mycket med just förmedling av konsulttjänster som detta är frågan om.
Försäljningsprovision kan variera från 7-25% (skräckexempel på 75% finns), men de som har en etablerad kundkontakt exempelvis om du har en kund som du haft i många år och som du nu behöver komplettera ett uppdrag som du ansvarar för så brukar man kunna ta provision från 15% och upp till 25%, vanligast är 15%.
Om du bara förmedlar ett uppdrag utan att du själv fakturerar slutkunden och där du bara skickar uppdraget vidare till någon annan företagare som sedan helt sköter fakturereing mot slutkunden själv så är det vanligare att man får en "finders fee" som kan variera på fasta belopp på exempelvis 2 000 - 10 000 SEK till 4-10% av faktureringen. Du fakturerar då den konsult du gett uppdraget till och han fakturerar slutkunden själv.
Det brukar alltid finnas en bortre gräns på 12-24 månader efter företagarens sista faktura till slutkunden där din provisionsrätt upphör helt, och företagaren slipper betala provision till förmedlaren.
I samtliga fall som jag beskrivit ovan så får förmedlaren inget betalt om slutkunden inte betalar sin faktura.
Konsulten får ju heller inget betalt då så både förmedlaren och konsulten delar risken att kunden inte betalar, oavsett orsak.
Den part som fakturerar slutkunden har skyldigheten att driva eventuell process mot kunden, för att få betalt.
Vanligaste provisionsnivåerna brukar vara i intervallet 10-15 procent av fakturerat belopp, exkl moms.
Om förmedlaren fakturerar slutkund på max 30 dagar netto så brukar konsulten få betalt max 5 bankdagar efter att förmedlaren fått betalt av kunden. Man skriver in betalningsvillkoret på det sättet oxo.
Som jämförelse så bör man ha minst 30-50% marginal när man skickar ut egna anställda som konsulter till en kund.
|