Citat:
Originally posted by Jonas@Jan 24 2009, 16:28
Är det en fysisk skada på disken så skall man bokstavligen ge fan i att starta upp disken överhuvudtaget eftersom skadan kan bli värre.
|
Givetvis.
Man får göra en utvärdering på vad man tycker är värt att satsa på. Är det en fysisk skada så kostar det generellt en del att reparera, då kanske trådskaparen inte är intresserad av en sådan åtgärd. Då skadar det inte heller att han själv eller någon annan försöker återskapa filerna/reparera hårddisken. (med antagandet att felet är mera mjukvarurelaterat)
Han har "inget att förlora" på det, om han nu inte vill lämna in disken till ett företag som bara sysslar med data-recovery, och betala ett pris därefter. Givetvis är dessa företag duktiga och lyckas i princip alltid återskapa datan, MEN om det är värt pengarna är en individuell fråga.