Nykomling
|
|
Reg.datum: Nov 2008
Inlägg: 12
|
|
Nykomling
Reg.datum: Nov 2008
Inlägg: 12
|
Hej!
Jag är på jakt efter ett task management system av någon sort. Har inte möjlighet att lägga ut pengar på det i dagsläget så det får gärna vara Open Source. Än så länge är det inga jättestora krav jag har på det, mest att man ska kunna lägga upp tasks som man kan prioritera, avfärda markera som avklarade m.m.
Jag har dock en vision om ett drömverktyg som ser ut ungefär såhär: (och lämpar sig till medelstora team där de olika deltagarna har olika kunskaper)
* En project manager ska kunna lägga upp olika tasks som behöver göras och på något sätt tagga dem med vad det är för kunskap som behövs (databas, design, css osv)
* Varje utvecklare registrerar sig i systemet och anger där vad han/hon har för kunskaper och ev på vilken nivå kunskaperna ligger.
* När projektet sedan är igång loggar utvecklarna in och kan då se vilka uppgifter som inte är tagna av någon än, som ligger inom deras kunskapsområde och som är prioriterade för tillfället.
Själva grundidén är att om den som lägger upp uppgifterna gör ett bra jobb, kan alla sedan veta vad det finns för dem att göra hela tiden.
Finns ett liknande system eller måste man snickra ihop det själv? B)
Hade för övrigt varit kul att höra lite om vad ni använt för system och vad ni tycker om dem..
/Ludwig
|