Citat:
Originally posted by goose@Jan 6 2009, 01:03
är du osäker på om det är bluff eller inte, så ska du absolut inte spela. det gäller de flesta internetsajter
|
Givetvis är det så, det jag lite undrar är hur många som tycker så och är lika "paranoida" som jag. Ser nu att inlägget är väldigt fokuserat på Frobid, vilket eg kanske inte helt var meningen - utan gälla "branschen" lite mer generellt.
För mig är det lite oklart vilka som egentligen "spelar" på den här typen av sidor, som FroBid, MrSvensson osv. Trots MrSvenssons tunga reklamkampanj är det inte många som ens känner till sidan och än färre som verkligen har testat. Faktum är att jag inte känner någon som har testat. Jag umgås förmodligen med fel typ av människor, men vilka är det? 15-åringar med föräldrarbetalda mobilabonnemang, 45-åriga kvinnliga lärare i förorten med ett par glas vin innanför västen eller pensionärer med på tok för mycket fritid? Jag har absolut ingen aning.
För övrigt när ni nämner Affiliator så ringer det en klocka, det är nog via dem som jag hörde talas om sidan från början. Instämmer i att det inger ett visst förttroende när aktörer investerar en viss mängd kapital, men jag har nog helt enkelt svårt att se framför mig hur många som sitter och väntar ner tiden och sms:ar framför t.ex. MrSvensson i tid och otid. Men förmodligen är det så och med tanke på antalet bud så är ju verksamheten klart lönsam och riktigt smart.
Well well, förmodligen kommer jag nog aldrig riktigt få reda på huruvida det är helt rent mjöl i påsen hos aktörer av denna typ eller om jag är onödigt misstänksam - men det vore helt klart intressant med någon form av "extern granskning". Hade jag drivit någon typ av BST-sida så hade jag satsat för att verka trovärdig på att försöka hitta en extern granskare. Och kanske låta någon trovärdig snubbe som Ernst Kirschsteiger att uttala sig till svenska folket
(För övrigt verkar jag jag kass på att söka efter bolagsnr B) )