Visa ett inlägg
Oläst 2009-01-05, 22:18 #80
Internet Swedens avatar
Internet Sweden Internet Sweden är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 2 511
Internet Sweden Internet Sweden är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Internet Swedens avatar
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 2 511
Känner att den energi du lagt på detta inlägg kräver ett svar..
Citat:
Så vitt jag vet äger jag fortfarande två .nu-domäner som båda säkerligen registrerades före sekelskiftet. Det enda är en tvåbokstavs som jag funderar på att släppa eftersom den är så dyr, den andra är en kampanjdomän för en grej vi körde kring sekelskiftet som jag har lite nostalgiska känslor för.

Dock, ingen av dessa domäner pekar någonstans idag och jag kommer inte, precis som jag sagt, att våga bygga upp någon verksamhet som är beroende av dessa, andra nu-domäner eller andra halvsuspekta toppdomäner heller, utan hålla mig till .com och i andra hand .se. Är jag med på andra domäner är det nog från min tidigare roll i hostingbranschen när jag hjälpt andra att få sina domäner registrerade.
Pga av att jag inte känner till ägarförhållanden, så skrev jag därför "teknisk kontakt"
Citat:
Jag har tidigare deklarerat att jag enbart kommer ge mig in i diskussioner här eller på andra ställen som specifikt tar upp Nunames och/eller domänvärde. Denna diskussion lät jag bli tills du drog upp min domän och felaktigt jämförde den med se.se som mig veterligen aldrig varit registrerad och om den vore registrerad är jag säker på att BER/IIS/.SE inte skulle tagit tillbaka den.
Jag jämförde dem inte felaktigt, utan konstaterade att de numera båda var reserverade för respektive register!
Citat:
Men om din kompis Per undrar, nej, jag kommer inte släppa detta och hans kunder kommer få höra om hans och Nunames agerande vid varenda tillfälle där jag tycker det är befogat.
Hmm, Jag har träffat Per, Danny Aerts och Vint Cerf - men ingen av dem betecknar jag som "kompis" - och har du budskap till Per Darnell, så rekommenderar jag dig att framföra dem i egen person (känns inte som att jag vill agera "springpojke"..)..och jag tror att jag klarar att uppröra folk med mina egna åsikter :lol:
Citat:
Till sist ett klarläggande: Detta är nog den enda fråga som InternetSweden och jag är oense i. Jag tycker han har stor kunskap och stundtals skriver strålande inlägg som lyfter hela forumet till nya höjder. Jag tror mina åsikter har framkommit och jag fortsätter inte diskussionen i denna tråd.
Med argumentation kommer man långt med, men med smicker kommer man längre (Fortsätt karl!!) ..snart kanske jag blir snäll..


Citat:
Men ska vi återgå till ursprungsfrågan, så, nej, jag tycker inte Lyx ska lägga tid och ork på en .nu-domän eller någon annan knepig udda-domän. Min regel, som bara blivit hårdare under åren, är att enbart fokusera på .com med kanske .se om tjänsten inriktar sig till svenskar.

Jag går så långt att jag avråder mina studenter från att döpa bolag till namn som inte går att få under .com och för att visa att jag äter min egen hundmat fick jag köpa loss com-domänen till mitt senaste bolag för kring 10.000 kronor.

Detta har inget att göra med .nu eller någon annan toppdomän utan bara att jag noterar att allt fler okunniga eller halvkunniga potentiella kunder alltid provar firmanamnet plus .com och kanske .se och inget annat. Jag avråder också från att ha bindestreck i domännamn av det enda skälet att jag noterat att många okunniga eller halvkunniga potentiella kunder helt enkelt inte tror man kan ha såna tecken i domännamn, blir förvirrade och surfar någon annanstans.

Är det omöjligt, byt firma- och domännamn. Det spelar ändå ingen roll. Vem kunde tippa att halvdana firma- och domännamn som google, youtube eller flickr skulle bli något stort? Kör InternetSwedens företagsnamn.nu eller kanske aningen kewlare Dotomators och välj något där som är ledigt som .com och .se och kör på det. Registrera sedan firma, varumärke och lite sånt för fullgott skydd.
Detta är tydligen ytterligare en sakfråga vi har delade åsikter i, men jag tror att det främst grundar sig i att du (sannolikt) har mer kontakt med verksamheter riktad mot internationell publik - för min erfarenhet och övertygelse är just att för Svenska verksamheter riktade mot Svensk publik kommer .se i första rummet, .nu i andra, sen är det tomt, tomt och sen kommer .com, åtföljt av diverse TLDer.
Det är ju dessutom så att en internetverksamhet inte alls behöver samstämma med företagsnamnet, likaväl som ett företag kan drifta ett otal skilda verksamheter med olika kännetecken och namn. Och youtube och flickr ägs väl såvitt jag känner till av Google respektive Yahoo (för att återknyta till dina exempel)
Däremot anser jag precis som du att det optimala är att hitta ett verksamhetsnamn som går att skydda under de efter eget huvud, önskvärda TLDer.
Men i grund och botten anser jag att detta bör styras av verksamhetens målgrupp, före "det måste vara under dessa TLDer"

Slutligen ett svar till Lyx - För en internationell site är oftast inte .nu det optimala valet, men ingen regel utan undantag. "nu" har som sagt samma betydelse under flera språk (Svenska, Danska och Holländska)
Men med internationell site, förutsätter jag nästan engelska, där nu-domänen mest använts som "new" eller i franskans och portugisiskan där "nu" har betydelsen "naken" (vilket inte alltid överensstämmer med Nunames användarvillkor)
Däremot för Svensk (Dansk och Holländsk) publik finns USPen att dra nytta av betydelsefunktionen (som i en uppmaning) som "registrera nu", "deklarera nu" "resultat nu" eller "tv nu" , detta är inte helt lätt att hitta ledigt idag - men visst förekommer det.

Så för engelskspråkig Internetionell site, så rekommenderar jag främst .com följt av .net
Internet Sweden är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat