Citat:
Originally posted by icehole@Jan 4 2009, 18:20
har spanat lite på E71an och blackberry bold.
Decibel: har du testat e71? isf, vad kan du säga om den?
|
Bolden är riktigt nice den också, om än att den jag har är lite buggig. Tappar synkinställningarna lite ibland så man får göra om allt.
Tungrodd i menyerna efter ett tag utan "reboot", endel program upplevs som slappa också.
E71;an är bästa mobilen jag provat på länge, tittar man på den vita modellen så är den riktigt snygg också.
Makalös batteritid (riktigt bra d.v.s.) Snabb i menyerna, distinkt tangentbord och fullkomligt genomtänkt, möjligen lite slapp kamera men inget som hindrar anser jag.
Spöar skiten ur blackberry bold/curve, iphone, HTC touch diamond, SE Xperia X1 (ja, jag har testat hela högen).
Iphonen har värdelös batteritid, touch diamond är sölig och wacko interface, xperian buggar för glatta livet (kräver rätt ofta sprojlans simkort för att inte få SDK error).
Så om jag skulle välja mellan bold och e71 så skulle det bli e71, just p.g.a. blackberrytjänsten kostar extra hos de två operatörer i Sverige som har den.
Åk till en Tre eller Telenor butik och kläm lite på E71 och Bold så får du en egen uppfattning också