Visa ett inlägg
Oläst 2009-01-03, 22:11 #18
Xamda Xamda är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jun 2005
Inlägg: 1 900
Xamda Xamda är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jun 2005
Inlägg: 1 900
Citat:
Ursprungligen postat av patrikweb
Citat:
Ursprungligen postat av Jine
Jag kan säga att tex Loopia INTE har någon fast begränsning för varken bandbredd eller lagring. Går LÄTT att överstiga dom värdena, dock är det ju helt på egen risk.
Så är det väl med övriga Svenska med, men om du vill betala närmare 10.000 för dra 1Mbit hos Loopia som extra trafik så får du ha stor plånbok.
1Mbit är inte så mycket om du har en större sida, dom större kunderna man har som har större sidor ligger på 2-15Mbit. Men då inte på shared hosting utan egna servrar eller ded servrar.
Skildnad på trafikpris med då 100Mbit för 3k mot 10k för 1Mbit.
Krävs inte så många GB din sida ska dra för att det blir billigare med egen server i Sverige.
Så skildnaden är ju att du max blir avstänga på dom utlänska, du får ju inte en faktura på en förmögenhet om du råkar drar några GB.
Men tror att webbhotell kommer minska i försäljning nu i framtiden, då VPS är så pass billigare om du ska dra lite trafik.
VPS vs webbhotell - trafikpriserna är ju inte beroende på detta, det kan ju vara samma trafikpriser i båda fallen, eller hur? :-)
__________________
Bara döda fiskar flyter med strömmen.
Xamda är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat