Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
Det beror mycket på var i Sverige du försöker rekrytera oxo, här i Stockholmstrakten är det alltid högtryck på efterfrågan av säljare så de har helt enkelt större utbud att välja mellan. Det innebär att de blir mer kräsna.
Sen finns det många okunniga personer som anser att när man jobbar på provision så "jobbar man gratis". Det gör man ju sannerligen inte eftersom man ofta får en större andel av företagets omsättning, det blir mao dyrare för företaget men företaget får en säkerhet i att de inte behöver betala för "lik i lasten", dvs inkompetenta säljare som håvar in lön men inte bidrar till ökad försäljning i nämnvärd omfattaning.
Själv anser jag att en säljare som inte vill jobba på provision endera inte själva tror på produkten/tjänsten de skulle sälja eller så tror de inte på sin egen förmåga. I båda fallen så vill man inte ha en sån säljare som anställd oavsett löneform. Så att använda provisionslön blir självreglerande.
Det finns en faktor som man måste beakta och det är hur lång tid det tar innan säljaren får betalt efter sin arbetsinsats, är det exempelvis frågan om att sälja kärnkraftverk så är ju införsäljningstiden ganska lång, många år ibland decennier. Men om man säljer mobiltelefoner så är den ganska kort.
|