Visa ett inlägg
Oläst 2009-01-02, 22:58 #13
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
Citat:
Originally posted by EWM@Jan 2 2009, 23:51
Amerikanska webhotell som har unlimited av diskutrymme och trafikmängd brukar köra med alla möjliga och omöjliga förklaringar då man blir nerstängd för att ha förbrukat för mycket. Har själv fått sajter avstängda av bl a Hostgator flera gånger.
En sajt drog cirka 3 GB om dagen och då kallade mig Hostgator för bandwidth thief och stängde sajten utan förvarning. Hostgators support menade att sajten var hackad för ingen seriös sajt behöver dra så mycket trafik.
En annan gång blev en sajt nedstängd för att den innehöll för många filer och därför genererade för mycket inodes.
Och skulle man testa deras unlimited-erbjudande genom att t ex tanka upp en jättefil så lär man bli nedstängd med förklaringen att webhotellskontot inte ska fungera som en lagringsplats.

Haha, Hostgator har humor iaf =) Har själv konto där men har ännu inte stött på patrull. Har dock inget särskilt viktigt eller krävande där och kommer säkerligen inte ha heller.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments
tartareandesire är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat