Ämne: Sitemap
Visa ett inlägg
Oläst 2004-10-22, 21:16 #3
Roberts avatar
Robert Robert är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 2 103
Robert Robert är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Roberts avatar
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 2 103
En sitemapp upfyller 2 funktioner:

1) Att ge användaren en överblick över sitens sidor och struktur och på så sätt nå vissa svårtillgängliga undersidor på ett lättare (snabbare) sätt.
2) Att för en sökmotor tillhandahålla länkar till andra undersidor.

Varför behöver man en sitemap enligt punkt 2 ovan är att tex Google kan ta lång tid på sig att djupspindla en site, dvs gå många länklängder (snyggt ord?) ner. Nu "ser" ju spindeln att sidorna som länkarna leder till befinner sig i nivå under huvudnivån. Så sitemap'en i sig hjälper bara till vid spindling/indexering, inte till seo'n i övrigt. Hoppas du förstod.

Så, har du en mycket enkel struktur så behöver du igen sitemap, vare sig för punkt1 eller 2 ovan.
Om du behöver en estetiskt snygg sitemap så kan det vara roligt att på sidan kunna "se" navigeringsstrukturen, dvs mer likt ett flödesschema än en rad med länkar. Beskriv gärna också vad det är för sidor länkarna leder till då detta inte är självklart på en sitemap.
Robert är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat