Citat:
Ursprungligen postat av Svante
Citat:
Ursprungligen postat av dudaah
|
Avactis ser intressant ut. Det finns också koppling till DIBS. Tyvärr verkar man bara kunna använda en valuta, och det verkar inte finnas stöd för flera språk - en nackdel om man vill kunna sälja i flera länder.
Finns det någon svensk webbutik som använder Avactis?
|
OsCommerce fungera som första shop, innan man har tjänat den där miljonen, så man kan gå vidare. Handen på hjärta? Hur många är beredd och lägga ner 100k på en webbshop innan man få intäckter?
Jag kör hellre med OsC som man kan modda själv, än köper någon färdig hyllprodukt med sluten källkod, där man
1) Bolaget som har upphovsrätten riskera Konken.
2) Man få betaöa för minsta lilla extra funktion. Vet en stor aktör på marknaden som skulle ha 100:- / mån , för att genera en sitemap till google. Typ en script som spottar ut en textfile. Tog mig 10 min att hacka ihop ett sånt script i PHP för OsC..
OsC har massor med nackdelar, det är svårt modifera i , det är svårt att ha många produkter i.. Men fördelen med OsC ändå, man kommer ingång med små resuser , du kan modfiera koden själv och anpassa grejerna som du vill ha det.
Koden är inte sluten, du riskera inte att din webbutiksystem säljs av en konkursförvaltare nästa vecka till en konkurent som bara vill avveckla systemet.