Citat:
Originally posted by MungoBBQ@Dec 4 2008, 12:02
Jag hade Oderland till mina sidor för ett par år sen, men bytte bort dem helt efter att de upprepade gånger klagat över att jag drog för mycket resurser (antagligen CPU/Disk IO) utan att få det specificerat. Till slut hotade de med att helt sonika stänga av mitt konto abrupt, vilket gjorde att jag snabbt bytte till en annan ISP där det funkat utan anmärkning sedan dess.
Jag hade dock under tiden hos Oderland inte mycket att anmärka på vad gällde tjänstekvaliteten - tvärtom tyckte jag att servrarna funkade bra, att Jack svarade mycket snabbt på support-e-mail och att det var prisvärt. Men om du har en sida/tjänst som du tror kan dra lite mer trafik så skulle jag INTE rekommendera Oderland.
Mest besviken var jag på att de ständigt klagade på mina tjänster, utan att berätta exakt var problemen låg samt att de inte alls var villiga att hjälpa till med felsökning. Det var lite halvsvårt att hitta problemen på egen hand när man bara fick beskedet Din sida drar för mycket resurser - fixa. Och som sagt, efter att jag bytte till Levonline gick allt som tåget, med exakt samma kodbas, utan att jag fick några klagomål där.
|
Intressant, jag har exakt samma erfarenheter 2004/2005 så det verkar vara samma visa idag, och jag håller med, du bör välja oderland om du endast har en enkelt html-baserad webbsida som knappt drar resurser. Visst, idag förbrukar jag enormt mycket mer resurser, men jag hade väldigt lite välskrivna skript 2005 som jag inte upplevde tog speciellt mycket resurser.