Visa ett inlägg
Oläst 2008-12-09, 17:59 #8
Forslunds Forslunds är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 59
Forslunds Forslunds är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 59
Eget är alltid bäst tycker jag.. OM du har tiden som krävs & kunskapen (säkerheten).

Det dyker alltid upp hinder man inte tänkt på.. hinder som tar mer tid.

Byggde själv eget till en stor spelsida. Laddade ner phpBB och lusläste koden för att se hur det fungerade.. skrev sen eget från 0. Blev riktigt bra.. men sen satt man där.. justja.. redigeringsfunktion.. justja.. spamskydd.. justja säkerhetsluckor.. justja adminpanel.. justja..citatfunktion...justja.. så det tar mer tid än man tror men gu va fint och snabbt forum man får : >

Annars går det relativt enkelt och fort att inplentera ett färdigt forum, ta deras loginsystem och banta utseendet och baka in i sidan. Gjorde det med phpBB3 tror jag, en hel sida av forumet.

I nuläget skulle jag gå via ett färdigt forum om det inte är en seriössida nog värd att vänta på att bygga eget. Om forumet är fokuset på hemsidan så ta en färdig version.

Tid och kunskap..
Forslunds är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat