Citat:
Originally posted by grazzy@Dec 6 2008, 18:08
Hur många här betalar 1000 / år för musikinköp i dagsläget? Det är vad spotify premium kostar. Om/när jag betalar det så har musikbolagen ökat sin vinst på mig med 100%. Om radiostationer med massa dyr utrustning och djs kan vara vinstdrivande sig med radioreklam, varför skulle inte spotify?
|
1.) Spotify är Gratis - Då måste du lyssna på reklam ibland, precis som webbradio. No difference there
2.) Spotify utan reklam kostar pengar - precis som "premium webradio" gör. 99 spänn i månaden.
Valet är ditt.
Jag har själv spotify men jag är lite sådär. naje.. Du kan söka på låtar men det ger absolut inte samma möjligheter som itunes. Visst ett album kostar 99 spänn där men det är mitt, och det är inte streamat. Många är tom. utan DRM och i hög kvalité.
Jag har nog köpt låtar på 1 tunes för kanske 10.000 - Men under flera år. Och då gillar jag musik och betalar gärna för mig. Däremot om jag laddar hem ett album på piratebay och tycker det är skräp så är det rätt skönt att ingen får betalt av mig. Men om jag gillar något så köper jag gärna det, och det finns inget ställe som lagligt säljer musik billigare än itunes.
Om dock spotify skulle kunna organisera musiken lika bra som itunes gör, med typer av musik, ge rekommendationer, tips, mer avancerad sökfunktion så.. kanske. men inte nu.