Visa ett inlägg
Oläst 2008-12-07, 12:36 #16
Magnus_A Magnus_A är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 2 604
Magnus_A Magnus_A är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 2 604
Utan att veta i detalj gissar jag på att någon annan fråga villl skriva till dessa tabeller som är låsta i 5 minuter, vilket inte går. Antar att du jobbar på en produktionsserver där andra användare (besökare) jobbar mot dina tabeller.
Clarences lösning bygger på att lyfta ut uppdatering till tabeller som ingen annan ställer frågor emot under tiden. De får vara i fred och hindrar inte annan användning genom att hålla tabellen låst.
När uppdateringen är klar efter 5 minuter kopierar du hela tabellen in i produktionsmiljön genom att trunkera befintlig tabell, och lägga in alla rader från den temporära uppdaterade tabellen. En sådan operation är mycken snabbare och de hinner inte bildas en massa köer.
Magnus_A är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat