Visa ett inlägg
Oläst 2008-12-07, 11:21 #5
Tobbe Tobbe är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 566
Tobbe Tobbe är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 566
Under förutsättning att du har en säker inkomst och inte lever på marginalen så rekommenderar jag rörligt till 100 %. DI hade en artikel för något år sedan där de räknade ut att historiskt sett så har det bara varit lönsamt att binda räntan vid 1-2 tillfällen under 15 års tid.

Den långa räntan är fortfarande hög och i nuvarande läge så tror jag inte att räntan kommer att skjutas upp till några högre nivåer det närmsta året (Riksbanken bedömer detsamma i deras nuvarande räntebana).

Visst kan man vara orolig att räntan ska upp på höga nivåer igen men med nuvarande arbetslöshet och inbromsning i ekonomin så tar det förmodligen ett par år, vilket också är den period som är mest fördelaktig att binda på just nu.

Se dock till att spara pengar när räntan är låg så att du kan klara tillfälliga toppar eller helt enkelt amortera av en slant när räntan höjs.
__________________
www.cellsynt.com
Tobbe är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat