Citat:
Originally posted by hubbert@Nov 30 2008, 00:47
Att betala mer skatt, där håller jag inte med dig Conny, folk visar en vilja att kunna tänka sig betala mer skatt om det går till det som de tycker är viktigt. Och det är det gamla vanliga, en bättre skola, en bättre sjukhusvård, en bättre åldringsvård, bättre rättssäkerhet, etc, det kan folk tänka sig betala mer för.
Men då det inte levereras, vare sig av tidigare regeringar eller av nuvarande så är intresset inte så stort att betala mer skatt.
|
Anledningen till att kvaliten på dessa "viktiga saker" inte ökar beror nog på att mycket av skatten eller skatteökningarna går till att betala kostnadsökningar i form av löner m.m.
Vill 800000 offentliganställda ha 1000 kr mer i månaden så blir det ju ändå 800 miljoner kr att punga upp. Man skulle ju kunna säga såhär istället. Folk borde vilja betala skatt, eller mer i skatt för att behålla nuvarande kvalitetsnivå, istället för att förvänta sig förbättringar.