Citat:
Originally posted by oskarg@Dec 3 2008, 13:35
Citat:
Ybuss har utsatts för en attack på webben. När vi sökte på Ybuss på sökmotorn Google, kom SJ upp som länk. Stora bolag med mycket pengar, som exempelvis SJ, kan konkurrera ut mindre bolag på webbens sökmotorer. Ju mer pengar bolaget har, desto fler länkar kan de köpa.
|
http://www.svd.se/opinion/synpunkt/artikel_2112537.svd
Det handlar alltså om att SJ har köpt visningar på ordet "Ybuss" via AdWords. Det som förvånar mig mest är att Google faktiskt tog bort deras annons för att Ybuss är varumärkesskyddat. Jag har inte stenkoll på juridik, men jag har svårt att se vart varumärkesintrånget ligger i att synas på en fras i Googles sökresultat.
|
Kan ju också vara som så att SJ kör med bred matchning på Adwords och när de såg artikeln la de in Ybuss som ett negativt ord i kampanjen så det behöver ju inte vara Google som stoppade ordet.
Det är mer sannorlikt att Google inte stoppade detta då en varumärkesregistrering tar längre tid än från den 28/11 som artikeln är från tills nu.
Jag menar de har ju uppenbarligen köpt det mediat Google föreslår och har bred machning på Tågresor
Snart så är inte Sveriges Austronaut ensam om att ha varit i rymden
tågresor till månen
http://www.google.se/search?hl=sv&q=t%C3%A...=S%C3%B6k&meta=