Citat:
Originally posted by DreamLogistics@Dec 1 2008, 10:11
När man ser över sina kostnader för sin verksamhet MÅSTE man även räkna in sin tid. Den tiden du använder för att stå på Posten kan du använda till mycket bättre saker som att exempelvis arbeta med att din butik eller höja omsättningen på annat sätt.
Om du någon gång ska sälja din verksamhet till ett företag som ska ha en anställd för att sköta det du gör, hur ska du då förklara att du varje månad står (20 x 15 minuter = 300 minuter) 5 timmar på Posten?
Här Postens prislista för kunder som har porto betalt:
http://www.posten.se/ptm/bin/ptmpdf?objectid=4347.5858
Jämför det med ordinarie prislista:
http://www.posten.se/ptm/bin/ptmpdf?objectid=0000.5281
Alla pengar du kan spara ska du spara.
|
Min egen arbetstid kostar kanske 700 SEK per tim i självkostnad, kan jag skicka iväg den arbetsuppgiften till någon annan där det innebär en kostnad på 300 SEK per timem så är det en vinst på 400 SEK per timme utan att det kostar någon ansträngning.
En VD för ett småföretag har ju garanterat hägre självkostnad än en kontorsanställd på samma företag eller om jag behöver betala någon krona extra för portot.
En ofta förbisedd exkavtion är att Tid=Pengar.